Zdrowy styl życia – poradnik dla początkujących
Część 1, czyli 3 zdrowe nawyki żywieniowe
Zdrowy styl życia – przecież to takie proste i wystarczy tylko chcieć! Tobie wydaje Ci się jednak, że zasad do spełnienia jest z każdym dniem coraz więcej i – co najgorsze – te, które już poznałeś ciągle się zmieniają. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i wreszcie żyć zdrowiej? Jak znaleźć motywację, kiedy już na samym początku nie jest łatwo? Znamy ten ból, przechodziliśmy to samo co Ty! Doświadczenie nauczyło nas jednak, że wystarczy JUŻ DZIŚ wprowadzić kilka prostych zasad. Zdradzimy Ci je w serii poradników.
Zaczynamy od początku, czyli od poznania 3 prostych nawyków żywieniowych
Niech te trzy określenia staną się Twoim podstawowym mottem w kuchni. Od dziś będziesz jeść REGULARNIE (czyli o określonych porach), CZĘSTO (czyli 5 posiłków co 3 godziny) i MAŁO (czyli małe porcje dobrze zbilansowanych posiłków). Zastanów się, jak wygląda Twój dzień i kiedy nie będziesz mógł zjeść posiłku. Jedzenie w biegu nie wchodzi w grę, bo od teraz przeznaczysz na nie ok. 20 minut, podczas których w spokoju będziesz mógł delektować się każdym kęsem. Może to Ci się wydawać na początku niemożliwe, ale zapewniamy, że DASZ SOBIE RADĘ!
Pierwszy posiłek, czyli śniadanie jedz w ciągu godziny po wstaniu. Możesz wybrać np. owsiankę z owocami, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa z dobrej jakości wędliną i warzywami lub twarożek. Nigdy nie rezygnuj z jedzenia pierwszego posiłku! Nawet jeśli do tej pory piłeś tylko kawę, teraz znajdź czas na pełnowartościowy posiłek. Przygotuj sobie podwieczorek (np. jogurt naturalny z otrębami i owocami, porcję warzyw z twarożkiem lub humusem), który zjesz za 3 godziny.
Każdy kolejny posiłek jedz co 3 godziny. Pamiętaj, że musisz tak zaplanować dzień, aby kolacja wypadała na 3 godziny przed snem. Zapomnij o zasadzie „Nie jedz po 18”! Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, wstaje i kładzie się do łóżka o różnych porach. Dostosuj godzinę ostatniego posiłku do swoich indywidualnych potrzeb.
Nie podjadaj! Dodatkowe przekąski to dodatkowe – najczęściej puste – kalorie. Nie potrzebujesz tego! Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego trybu życia i nawyków żywieniowych. Na początku może Ci być ciężko, możesz czuć się wiecznie głodny. To tylko takie wrażenie. Po prostu, kiedy nie stosowałeś się do żadnych zasad, Twój żołądek rozciągnął się. Teraz popracujemy nad tym, aby czuł się komfortowo: nie był ciągle napięty i wystający.
Nie tylko JAK, ale też CO
Zwracaj uwagę na to, co kładziesz na swój talerz lub kupujesz w sklepie. Oklepane hasło „jesteś tym, co jesz” ma coś w sobie. Od dziś naucz się czytać etykiety na produktach i wybierać tylko to, co nie wygląda jakby wyszło z laboratorium chemika. Najlepiej, jeśli skład jest krótki i nie zawiera tego, czego nawet nie potrafisz poprawnie wymówić. Stawiaj na dobrej jakości, nieprzetworzone produkty! Zaprzyjaźnij się z pełnoziarnistym pieczywem i makaronem, kaszami, naturalnym jogurtem, warzywami i owocami oraz zdrowymi przekąskami.
Zastanów się, które produkty możesz przygotować w domu:
– Zamiast przesłodzonych jogurtów, kup ten naturalny i zmiksuj np. z proponowanym przez nas sokiem z granatu, borówki amerykańskiej lub sezonowymi owocami.
– Zamiast parówek lub niskiej jakości wędliny kup kawałek mięsa, który z łatwością zamarynujesz i upieczesz.
– Zamiast słodyczy i przekąsek przygotuj batony z otrębów, płatków owsianych, miodu i bakalii, pieczone jabłka lub chipsy z owoców lub warzyw.
Bądź kreatywny w kuchni! Poszukuj nowych smaków i połączeń. Zastępuj gotowce tym, co możesz zrobić sam.
Ograniczaj to, co Ci szkodzi
-Wiesz już, że powinieneś wyeliminować ze swojej diety wysoko przetworzone produkty. Do listy dodaj też fast foody, bezwartościowe słodycze i słodkie napoje gazowane.
– Postaraj się ograniczyć ilość soli. W sklepach znajdziesz wiele aromatycznych przypraw, które ją zastąpią. Uważaj jednak na niektóre mieszanki, których składzie na pierwszym miejscu znajdziesz sól.
-Pij mniej kawy. Możesz zastąpić ją np. sokiem z Źeń-Szenia (np. tym w wygodnej saszetce od Vi)
Ogranicz ilość spożywanego alkoholu. Jeśli już zdarzy Ci się pójść na imprezę, zadbaj o wątrobę. Wypij np. sok z owoców howenii lub Morning Power.
Pamiętaj: Jeśli my daliśmy radę, TY TEŻ DASZ RADĘ!
Wpadnij do nas w przyszły czwartek!
Będzie na Ciebie czekać kolejna porcja zdrowej wiedzy;-)